Вира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вира
Wyhra
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворОбервира (округ Цвикау
УстиеПлајсе кај Лобштет
Речен системЕлба
Физички особености
Должина47 км

Вира е река во Саксонија, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 51°09′N 12°27′E / 51.150° N; 12.450° E / 51.150; 12.450