Прејди на содржината

Корен-Залис

Координати: 51°1′7″N 12°36′16″E / 51.01861° СГШ; 12.60444° ИГД / 51.01861; 12.60444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корен-Залис
Место во Фробург
Поглед на градот Корен-Залис
Поглед на градот Корен-Залис
Поглед на градот Корен-Залис
Грб на Корен-Залис
Корен-Залис во рамките на Германија
Корен-Залис
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Фробург
Место единици 4
Основни податоци
Површина 36,72 км2
Надм. височина 233 м
Население 2.611  (31 декември 2015)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04655
Повик. бр. 034344
Портал www.kohren-sahlis.de
Координати 51°1′7″N 12°36′16″E / 51.01861° СГШ; 12.60444° ИГД / 51.01861; 12.60444

Корен-Залис (германски: Kohren-Sahlis) — град и поранешна општина во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 14 километри југоисточно од Борна и 31 километар северозападно од Кемниц.

Од јануари 2018 година претставува дел од градот Фробург.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]