Партенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партенштајн
Грб на Партенштајн
Партенштајн is located in Германија
Партенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Наунхоф
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Кречел
Основни податоци
Површина 34,96 км2
Надм. височина 120 м
Население 3.483 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034293
Портал www.parthenstein.de
Местоположба на Партенштајн во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°15′24″N 12°38′24″E / 51.25667° N; 12.64000° E / 51.25667; 12.64000Координати: 51°15′24″N 12°38′24″E / 51.25667° N; 12.64000° E / 51.25667; 12.64000

Партенштајн (германски: Parthenstein) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)