Гроспесна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гроспесна
Грб на Гроспесна
Гроспесна is located in Германија
Гроспесна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 4
Градоначалник Габриела Ланч
Основни податоци
Површина 41,41 км2
Надм. височина 150 м
Население 5.371 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04463
Повик. бр. 034297
Портал www.grosspoesna.de
Местоположба на Гроспесна во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°16′0″N 12°30′0″E / 51.26667° N; 12.50000° E / 51.26667; 12.50000Координати: 51°16′0″N 12°30′0″E / 51.26667° N; 12.50000° E / 51.26667; 12.50000

Гроспесна (германски: Großpösna) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)