Лосатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лосатал
Лосатал is located in Германија
Лосатал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градоначалник Уве Вајгелт
Основни податоци
Површина 110,81 км2
Надм. височина 144 м
Население 6.035 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04808
Повик. бр. 034262
Портал www.lossatal.eu
Местоположба на Лосатал во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°24′N 12°52′E / 51.400° СГШ; 12.867° ИГД / 51.400; 12.867Координати: 51°24′N 12°52′E / 51.400° СГШ; 12.867° ИГД / 51.400; 12.867

Лосатал (германски: Lossatal) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија, создадена на 1 јануари 2012 со спојување на Хобург и Фалкенхајн.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Медија сервис на покраината Саксонија