Хобург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хобург
Место во Лосатал
Црква во Хобург
Црква во Хобург
Грб на Хобург
Хобург is located in Германија
Хобург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општина Лосатал
Место единици 7
Основни податоци
Површина 37,56 км2
Надм. височина 120 м
Население 2.810  (31 декември 2010)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04808
Повик. бр. 034263
Портал www.hohburg.de
Координати 51°25′N 12°48′E / 51.417° СГШ; 12.800° ИГД / 51.417; 12.800Координати: 51°25′N 12°48′E / 51.417° СГШ; 12.800° ИГД / 51.417; 12.800

Хобург (германски: Hohburg) — село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година бил споен со Фалкенхајн, со цел да ја создадат новата општина Лосатал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]