Фалкенхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалкенхајн
Место во Лосатал
Црква во Фалкенхајн
Црква во Фалкенхајн
Црква во Фалкенхајн
Фалкенхајн во рамките на Германија
Фалкенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општина Лосатал
Место единици 10
Основни податоци
Површина 73,25 км2
Надм. височина 144 м
Население 3.727  (31 декември 2010)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04808
Повик. бр. 034262
Портал www.gemeinde-falkenhain.de
Координати 51°23′57″N 12°52′25″E / 51.39917° СГШ; 12.87361° ИГД / 51.39917; 12.87361Координати: 51°23′57″N 12°52′25″E / 51.39917° СГШ; 12.87361° ИГД / 51.39917; 12.87361

Фалкенхајн (германски: Falkenhain) — село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Со сила од 1 јануари 2012, бил споен со Хобург, со цел да ја создадат новата општина Лосатал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]