Прејди на содржината

Кицшер

Координати: 51°9′52″N 12°33′12″E / 51.16444° СГШ; 12.55333° ИГД / 51.16444; 12.55333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кицшер
Црква Св. Андреј во Кицшер
Црква Св. Андреј во Кицшер
Црква Св. Андреј во Кицшер
Грб на Кицшер
Кицшер во рамките на Германија
Кицшер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градски единици 5
Градоначалник Мајк Шрам (СГ)
Основни податоци
Површина 28,99 км2
Надм. височина 100 м
Население 5.074 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04567
Повик. бр. 03433
Портал www.kitzscher.de
Местоположба на градот Кицшер во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°9′52″N 12°33′12″E / 51.16444° СГШ; 12.55333° ИГД / 51.16444; 12.55333

Кицшер (германски: Kitzscher) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 6 километри североисточно од Борна и 24 километри југоисточно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]