Брандис (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брандис
Градското собрание на Брандис
Градското собрание на Брандис
Грб на Брандис
Брандис (Германија) is located in Германија
Брандис (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градски единици 4
Градоначалник Андреас Дице (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,81 км2
Надм. височина 137 м
Население 9.624 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 276 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04821
Повик. бр. 034292
Портал www.stadt-brandis.de
Местоположба на градот Брандис во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°20′5″N 12°36′32″E / 51.33472° СГШ; 12.60889° ИГД / 51.33472; 12.60889Координати: 51°20′5″N 12°36′32″E / 51.33472° СГШ; 12.60889° ИГД / 51.33472; 12.60889

Брандис (германски: Brandis) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 16 километри источно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]