Махерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Махерн
Грб на Махерн
Махерн is located in Германија
Махерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градоначалник Франк Ланге (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,87 км2
Надм. височина 135 м
Население 6.723 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04827
Повик. бр. 034292
Портал www.gemeinde-machern.de
Местоположба на Махерн во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°21′30″N 12°37′40″E / 51.35833° СГШ; 12.62778° ИГД / 51.35833; 12.62778Координати: 51°21′30″N 12°37′40″E / 51.35833° СГШ; 12.62778° ИГД / 51.35833; 12.62778

Махерн (германски: Machern) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во близина на градот Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)