Отервиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отервиш
Грб на Отервиш
Отервиш is located in Германија
Отервиш
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Бад Лаузик
Месни единици 2
Градоначалник Матијас Кауерауф
Основни податоци
Површина 22,74 км2
Надм. височина 159 м
Население 1.373 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034345
Портал www.gemeinde-otterwisch.de
Местоположба на Отервиш во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°12′N 12°37′E / 51.200° СГШ; 12.617° ИГД / 51.200; 12.617Координати: 51°12′N 12°37′E / 51.200° СГШ; 12.617° ИГД / 51.200; 12.617

Отервиш (германски: Otterwisch) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)