Рета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рета
Градскиот плоштад во Рета
Градскиот плоштад во Рета
Градскиот плоштад во Рета
Грб на Рета
Рета во рамките на Германија
Рета
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Рета
Градоначалник Дитмар Хајм
Основни податоци
Површина 17,88 км2
Надм. височина 128 м
Население 6.200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 347 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04571
Повик. бр. 034206
Портал www.roetha.de
Местоположба на градот Рета во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°11′50″N 12°25′2″E / 51.19722° СГШ; 12.41722° ИГД / 51.19722; 12.41722Координати: 51°11′50″N 12°25′2″E / 51.19722° СГШ; 12.41722° ИГД / 51.19722; 12.41722

Рета (германски: Rötha) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 16 километри јужно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]