Талвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Талвиц
Црква во Талвиц
Црква во Талвиц
Грб на Талвиц
Талвиц is located in Германија
Талвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 9
Градоначалник Курт Швухов
Основни податоци
Површина 53,00 км2
Надм. височина 110 м
Население 3.557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04808
Повик. бр. 0 34 25
Портал www.gemeinde-thallwitz.de
Местоположба на Талвиц во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°25′N 12°41′E / 51.417° СГШ; 12.683° ИГД / 51.417; 12.683Координати: 51°25′N 12°41′E / 51.417° СГШ; 12.683° ИГД / 51.417; 12.683

Талвиц (германски: Thallwitz) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)