Мулдентал (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мулдентал
Muldentalkreis

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеГрима
Површина
 • Вкупна892,62 км2 (344,64 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно135,459
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MTL
Мреж. местоhttp://www.lra-mtl.de

Мулдентал (германски: Muldentalkreis) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Делич, Торгау-Ошац, Дебелн, Митвајда и Лајпциг.

Историја[уреди | уреди извор]

Корените на округот се од Амт Грима (Amt Grimma), кој бил создаден во 1832 година и подоцна бил преименуван во округ. Градот Вурцен станал слободен град во периодот 1926-1945. Во 1952 година областа околу Вурцен била поделена од округот Грима. Овој дел бил повратен во 1994 година, кога двата претходни окрузи Грима и Вурцен биле повторно споени. Неколку општини од други окрузи околу Бад Лаузик биле исто така додадени кон округот. Во август 2008 година, станал дел од новиот округ Лајпциг.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот бил именуван по неговата главна река, Мулде — името Мулдентал (Muldental) означува „долина на Мулде“. Мулде извира јужно од округот со спојување на два водотека Фрајбергер Мулде и Цвикауер Мулде и тече низ округот во насока кон север.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Сребрената линија во грбот ја симболизира реката Мулде и нејзините два извора. Зелената боја ги симболизира шумите во округот, а трите цветни симболи се за двата претходни оркузи и општините од другите окрузи, кои биле додадени во моменталниот округ.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Бад Лаузик
 2. Брандис
 3. Колдиц
 4. Грима
 5. Мучен
 6. Наунхоф
 7. Нерхау
 8. Требзен
 9. Вурцен
 1. Белгерсхајн
 2. Беневиц
 3. Борсдорф
 4. Фалкенхајн
 5. Гросботен
 6. Хобург
 7. Махерн
 8. Отервиш
 9. Партенштајн
 10. Чадрас
 11. Талвиц
 12. Тимлицвалде

Надворешни врски[уреди | уреди извор]