Гросботен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросботен
Место во Грима
Црква во Гросботен
Црква во Гросботен
Гросботен is located in Германија
Гросботен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Грима
Основни податоци
Површина 33,45 км2
Надм. височина 133 м
Население 3.453  (31 декември 2009)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034384
Портал www.grossbothen.de
Координати 51°12′N 12°45′E / 51.200° СГШ; 12.750° ИГД / 51.200; 12.750Координати: 51°12′N 12°45′E / 51.200° СГШ; 12.750° ИГД / 51.200; 12.750

Гросботен (германски: Großbothen) — село и поранешна општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија. Како последица на владината локална реформа на 1 јануари 2011 година, општината била поделена помеѓу градовите Грима и Колдиц. Селото Гросботен сега е дел од Грима.