Чадрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чадрас
Место во Колдиц
Грб на Чадрас
Чадрас is located in Германија
Чадрас
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Колдиц
Основни податоци
Површина 32,47 км2
Надм. височина 189 м
Население 3.297  (31 декември 2009)
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04680
Повик. бр. 034381
Портал www.gemeinde-zschadrass.de
Координати 51°8′16″N 12°49′9″E / 51.13778° СГШ; 12.81917° ИГД / 51.13778; 12.81917Координати: 51°8′16″N 12°49′9″E / 51.13778° СГШ; 12.81917° ИГД / 51.13778; 12.81917

Чадрас (германски: Zschadraß) — село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Колдиц.