Тимлицвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимлицвалде
Место во Грима
Грб на Тимлицвалде
Тимлицвалде во рамките на Германија
Тимлицвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Грима
Основни податоци
Површина 55,88 км2
Надм. височина 173 м
Население 3.216  (31 декември 2009)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034386
Портал www.gemeinde-thuemmlitzwal.de
Координати 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917Координати: 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917

Тимлицвалде (германски: Thümmlitzwalde) — село и поранешна општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Грима.