Нерхау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нерхау
Место во Грима
Авионски поглед кон Нерхау
Авионски поглед кон Нерхау
Авионски поглед кон Нерхау
Грб на Нерхау
Нерхау во рамките на Германија
Нерхау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Грима
Основни податоци
Површина 39,94 км2
Надм. височина 140 м
Население 3.899  (31 декември 2009)
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04685
Повик. бр. 034382
Портал www.nerchau.de
Координати 51°16′N 12°47′E / 51.267° СГШ; 12.783° ИГД / 51.267; 12.783Координати: 51°16′N 12°47′E / 51.267° СГШ; 12.783° ИГД / 51.267; 12.783

Нерхау (германски: Nerchau) — поранешен град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Грима. Се наоѓа на реката Мулде, 7 километри североисточно од Грима и 30 километри источно од Лајпциг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]