Прејди на содржината

Фрајберг (округ)

Координати: 50°54′36″N 13°20′24″E / 50.91000° СГШ; 13.34000° ИГД / 50.91000; 13.34000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрајберг
Landkreis Freiberg

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеФрајберг
Површина
 • Вкупна914 км2 (353 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно151,600
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.FG
Мреж. местоfreiberg-regional.de

Фрајберг (германски: Freiberg) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад надесно) округот Средни Рудни Планини, слободниот град Кемниц, окрузите Митвајда, Мајсен и Вајсериц и со Чешка.

Историја

[уреди | уреди извор]

Округот бил основан во 1994 година со спојување на поранешните окрузи Фрајберг, Бранд-Ербисдорф и Флеа. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле споени во новиот округ Средна Саксонија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓал на северните падини на Рудните Планини. Најголема река во регионот е Фрајбергер Мулде, која извира на чешка територија и оттаму тече кон север.

Грб Грбот прикажува:
 • лавот е хералдичко животно на Саксонија
 • алатките ја симболизираат рударската традиција во Рудните Планини

Градови и општини

[уреди | уреди извор]
Градови Општини
 1. Августусбург
 2. Бранд-Ербисдорф
 3. Флеа
 4. Фрауенштајн
 5. Фрајберг
 6. Гросширма
 7. Едеран
 8. Зајда
 1. Бобрич
 2. Дорфхемниц
 3. Епендорф
 4. Фалкенау
 5. Франкенштајн
 6. Гросхартмансдорф
 7. Халсбрике
 8. Хилберсдорф (Саксонија)
 9. Лојбсдорф
 1. Лихтенберг
 2. Мулда
 3. Нојхаузен
 4. Нидервиза
 5. Обершена
 6. Рехенберг-Биненмиле
 7. Рајнсберг
 8. Вајсенборн

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

50°54′36″N 13°20′24″E / 50.91000° СГШ; 13.34000° ИГД / 50.91000; 13.34000