Ауе-Шварценберг

Координати: 50°35′24″N 12°42′00″E / 50.59000° СГШ; 12.70000° ИГД / 50.59000; 12.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауе-Шварценберг
Landkreis Aue-Schwarzenberg

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеАуе
Површина
 • Вкупна528,25 км2 (203,96 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно138,331
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ASZ
Мреж. местоhttp://www.lra-asz.de

Ауе-Шварценберг (германски: Aue-Schwarzenberg) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од југ надесно) Чешка и окрузите Фогтланд, Цвикау, Штолберг и Анаберг.

Историја[уреди | уреди извор]

Рудните Планини (германски: Erzgebirge) биле скоро ненаселени во раниот Среден век. Имало изолиран манастир во XII век. Повеќето од градовите во планините биле основани во XVI век, по откривањето на рудите сребро и калај.

Окрузите Ауе и Шварценберг биле основани во 1873 година. Во 1994 година, двата окрузи биле споени во еден заеднички округ, кој бил наречен Вестерцгебиргскрајс и една година подоцна бил преименуван во неговото постојно име (Ауе-Шварценберг). На 1 август 2008 година, бил припоен кон новиот округ Рудни Планини.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓал во западниот дел на Рудните Планини. Сртот на овој планински масив ја формира јужната граница на округот, која исто така е и германско-чешка граница. Највисокиот врв во округот е Ауерсберг (1019 м), вториот највисок врв во Саксонија, по Фихтелберг.

Изворот на Цвикауер Мулде се наоѓа во округот. Оттука тече кон север до Цвикау.

Панорамски поглед од Ауерсберг

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува:
 • Свештенички свиок, кој го симболизира манастирот во Гринхајн, кој бил најстарата населба овој дел на Рудните Планини;
 • Заби на волк, кои биле дел од грбот на грофовијата Шварценберг;
 • Црн андреин крст на жолта основа, кој бил користен од грофовијата Хартенштајн, кој се наоѓал во северниот дел од округот.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Ауе
 2. Ајбеншток
 3. Гринхајн-Бајерфелд
 4. Јохангеоргенштат
 5. Лаутер
 6. Лесниц
 7. Шнеберг
 8. Шварценберг
 1. Бад Шлема
 2. Бернсбах
 3. Бокау
 4. Брајтенбрун
 5. Рашау-Маркерсбах
 1. Шенхајде
 2. Зоза
 3. Штиценгрин
 4. Чорлау

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°35′24″N 12°42′00″E / 50.59000° СГШ; 12.70000° ИГД / 50.59000; 12.70000