Штравалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штравалде
Место во Хернхут
Замок во Штравалде
Замок во Штравалде
Штравалде во рамките на Германија
Штравалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Град Хернхут
Место единици 2
Основни податоци
Површина 9,89 км2
Надм. височина 340 м
Население 798  (31 декември 2006)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02747
Повик. бр. 035873
Координати 51°2′0″N 14°43′12″E / 51.03333° СГШ; 14.72000° ИГД / 51.03333; 14.72000Координати: 51°2′0″N 14°43′12″E / 51.03333° СГШ; 14.72000° ИГД / 51.03333; 14.72000

Штравалде (германски: Strahwalde) — село и поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Хернхут.