Бретниг-Хаусвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бретниг-Хаусвалде
Место во Гросрерсдорф
Црква во Бретниг
Црква во Бретниг
Црква во Бретниг
Грб на Бретниг-Хаусвалде
Бретниг-Хаусвалде во рамките на Германија
Бретниг-Хаусвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општина Гросрерсдорф
Основни податоци
Површина 14,40 км2
Население 2.914  (31 декември 2015)
 - Густина 202 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01900
Повик. бр. 035952
Портал www.bretnig-hauswalde.de
Местоположба на место Бретниг-Хаусвалде во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°9′N 14°5′E / 51.150° СГШ; 14.083° ИГД / 51.150; 14.083Координати: 51°9′N 14°5′E / 51.150° СГШ; 14.083° ИГД / 51.150; 14.083

Бретниг-Хаусвалде (германски: Bretnig-Hauswalde) — поранешна општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Била распуштена на 1 јануари 2017 година. Селата Бретниг и Хаусвалде станале дел од градот Гросрерсдорф.