Видниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видниц
Место во Бернсдорф
Железничка станица во Видниц
Железничка станица во Видниц
Железничка станица во Видниц
Грб на Видниц
Видниц во рамките на Германија
Видниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Град Бернсдорф
Место единици 2
Основни податоци
Површина 15,94 км2
Надм. височина 134 м
Население 950  (31 декември 2010)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02994
Повик. бр. 035723
Портал www.wiednitz.de
Координати 51°24′N 14°2′E / 51.400° СГШ; 14.033° ИГД / 51.400; 14.033Координати: 51°24′N 14°2′E / 51.400° СГШ; 14.033° ИГД / 51.400; 14.033

Видниц (германски: Wiednitz, лужички: Wětnica) — село и поранешна општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година е дел од градот Бернсдорф.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]