Пулсниц

Координати: 51°10′54″N 14°0′47″E / 51.18167° СГШ; 14.01306° ИГД / 51.18167; 14.01306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пулсниц
Грб на Пулсниц
Пулсниц во рамките на Германија
Пулсниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Пулсниц
Градски единици 5
Градоначалник Петер Граф (СлДП)
Основни податоци
Површина 26,72 км2
Надм. височина 290 м
Население 7.433 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 278 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01896
Повик. бр. 035955
Портал www.pulsnitz.de
Местоположба на градот Пулсниц во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°10′54″N 14°0′47″E / 51.18167° СГШ; 14.01306° ИГД / 51.18167; 14.01306

Пулсниц (германски: Pulsnitz, горнолужички: Połčnica) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 11 километри југозападно од Каменц и 24 километри североисточно од главниот град на Саксонија, Дрезден.

Пулсниц станал познат по неговите Pfefferkuchen, вид на Lebkuchen, кога во 1558 пекарите на Пулсниц добиле дозвола да ги подготвуваат. Денес, сè уште постојат осум пекарници Pfefferküchlereien. Во 1745, Pfefferküchler Тобијас Томас бил познат по практикувањето на неговиот занает во Пулсниц, како во Торн во Прусија, каде бил правени познатите Thorner Kathrinchen. Пулсниц, неслужбено е познат како Pfefferkuchenstadt, означувајќи „Град на медените колачи“.

Првиот протестантски мисионер, кој стигнал во Индија, Бартоломојс Цигенбалг е роден во Пулсниц на 10 јули 1682.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Bautz.de