Торуњ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торуњ
Toruń
Разни знаменитости на Торуњ
Разни знаменитости на Торуњ
Знаме на ТоруњГрб на Торуњ
Гесло: Durabo („Ќе истраам“)
Земја Полска
ВојводствоКујавско-Поморско
ОснованXIII век
Градски права1233
Управа
 • ГрадоначалникМихал Залески
Површина
 • Градска115,75 км2 (4,469 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006500000065 м
Население (31 јуни 2021)
 • Градско197,812 [1]
 • Метро305.000
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.87-100 to 87-120
Повик. бр.+48 56
Рег. табличкиCT
Мреж. местоtorun.pl

Торуњ (полски: Toruń, германски: Thorn) — град во северна Полска, на реката Висла. Од 1999 г. претставува едно од двете на седишта на Кујавско-поморското Војводство. Има војводското собрание и извршни органи, на чие чело стои маршал. Градот воедно е седиште на сопствениот градски Торуњски Округ. Иако е главно седиште на област, тој има своја посебна администрација. Во 2019 г. населението броело 201.447 жители[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Пред да стане седиште на денешното, бил главен град на поранешното Торуњско Војводство (1975-1998), а пред тоа на Поморското Војводство (1921-1939). Познат е првенствено како родно место на научникот Никола Коперник.

Торуњ е еден од најстарите и најубавите историски градови во Полска. Населен е уште од VIII век, а како град основан е од членови на Тевтонскиот ред во XIII век. Стариот дел на градот е заштитен како светско наследство на УНЕСКО од 1997 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Local Data Bank“. Statistics Poland. Посетено на 22 June 2020. Податоци за територијалната единица 0463000.
  2. „Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny“. demografia.stat.gov.pl (полски). Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2020-07-4. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]