Кујавско-поморско Војводство

Координати: 53°04′42″N 18°29′37″E / 53.07833° СГШ; 18.49361° ИГД / 53.07833; 18.49361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кујавско-поморско Војводство
województwo kujawsko-pomorskie
војводство
Знаме на Кујавско-поморско ВојводствоГрб на Кујавско-поморско Војводство
Местоположба во Полска
Местоположба во Полска
Окрузи во Кујавско-поморското Војводство
Окрузи во Кујавско-поморското Војводство
Земја Полска
SeatsБидгошч (војвода),
Торуњ (собрание)
Окрузи4 градски, 19 земски *
Површина
 • Total17.969 км2 (6,938 ми2)
Население (2011)
 • Total2.098.370
 • Густина120/км2 (300/ми2)
 • Градскo1.280.006
 • Селско818.364
Рег. таб.C
Мреж. местоkujawsko-pomorskie.pl

Кујавско-поморско Војводство (полски: województwo kujawsko-pomorskie) — војводство во средно-северна Полска, на границата меѓу двата: Кујавија и Поморје. Има два главни града — Бидгошч и Торуњ.

Историја[уреди | уреди извор]

Создадено е на 1 јануари 1999 г. од дотогашните војводства Бидгошко, Торуњско и Влоцлавечко, согласно управната реформа усвоена претходната година.

Подрачјето на војводството историски припаѓало делумно на областа Кујавија, а делумно на полското владение на Кралството Прусија. Бидгошч припашал на Кујавија, додека Торуњ бил во Прусија.

Латинизираниот назив Померанија (Pomerania) и германизираното Pomern се изведени од словенското по море или „приморје“.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Кујавско-поморското војводство се граничи со пет други војводства: Поморското на север, Варминско-мазурското на североисток, Мазовското на исток, Лоѓското (во мала мера) на југ и Големополското на југ и запад.

Градови и гратчиња[уреди | уреди извор]

Средновековниот град Торуњ — родно место на Никола Коперник.
Средновековниот град Груѓонѕ со житниците крај реката Висла.
Готската катедрала во Влоцлавек.
Иновроцлав — познат бањски град.
Плоштадот во Бродњица.

Војводството има 52 градски населени места, тука наведени по број на жители според состојбата во 2016 година:[2]

Управна поделба[уреди | уреди извор]

Бидгошч — најголем град и седиште на војводата.

Војводството се управува од два града — Бидгошч и Торуњ. Во Бидгошч е седиштето на војводата (управникот), а во Торуњ е војводското собрание и маршалот.

Кујавско-поморското Војводство е поделено на 23 окрузи, од кои 4 се градски, а 19 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 144 општини.

Име и
изворно име
Површина
(км²)
Население
(2007)
[3]
Седиште Други градови Општини
Градски окрузи
Бидгошч
Bydgoszcz
175 361.222 1
Влоцлавек
Włocławek
84 118.432 1
Груѓонѕ
Grudziądz
58 99.090 1
Торуњ
Toruń
116 206.619 1
Земски окрузи
Александрувски
powiat aleksandrowski
476 55.367 Александрув Кујавски Ќехоќинек, Њешава 9
Бидгошки
powiat bydgoski
1.395 99.386 Бидгошч * Солец Кујавски, Короново 8
Бродњички
powiat brodnicki
1.039 75.204 Бродњица Јаблоново Поморске, Гужно 10
Влоцлавечки
powiat włocławski
1.472 85.303 Влоцлавек * Бжешќ Кујавски, Ковал, Лубрањец, Избица Кујавска, Ходеч, Лубјењ Кујавски 13
Вомбжеженски
powiat wąbrzeski
501 34.763 Вомбжежно 5
Голупско-добжињски
powiat golubsko-dobrzyński
613 45.111 Голуб-Добжињ Ковалево Поморске 6
Груѓонски
powiat grudziądzki
728 38.559 Груѓонѕ * Ласин, Раѕињ Хелмињски 6
Жнински
powiat żniński
985 69.736 Жнин Барќин, Лабишин, Јановјец Вјелкополски 6
Иновроцлавски
powiat inowrocławski
1.225 164.571 Иновроцлав Крушвица, Јањиково, Гњевково, Пакошќ 9
Липновски
powiat lipnowski
1.016 66.063 Липно Скемпе, Добжињ на Висла 9
Могиленски
powiat mogileński
676 46.833 Могилно Стшелно 4
Накловски
powiat nakielski
1.120 85.050 Накло на Нотеќ Шубин, Кциња, Мроча 5
Раѓејувски
powiat radziejowski
607 41.972 Раѓејув Пјотркув Кујавски 7
Рипински
powiat rypiński
587 44.143 Рипин 6
Семпуленски
powiat sępoleński
791 40.990 Семпулно Крајењске Вјенцборк, Камјењ Крајењски 4
Торуњски
powiat toruński
1.230 91.963 Торуњ * Хелмжа 9
Тухолски
powiat tucholski
1.075 47.310 Тухола 6
Хелмински
powiat chełmiński
528 51.412 Хелмно 7
Швјечки
powiat świecki
1.473 97.037 Швјеќе Нове 11
* седиштето не е дел од округот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Der Name Pommern (po morze) ist slawischer Herkunft und bedeutet so viel wie „Land am Meer“. Архивирано на 29 септември 2013 г.
  2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на May 5, 2008. Посетено на May 5, 2008.
  3. Бројност и состав на населението по територијални единици на 31 декември 2007 г. Архивирано на 20 септември 2008 г. — Централна статистичка служба (полски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°04′42″N 18°29′37″E / 53.07833° СГШ; 18.49361° ИГД / 53.07833; 18.49361