Градови во Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Градови во Полска со преку 100 000 жители[1] (според големината):

Бр. Град Население
(2004)
1 Варшава 1.692.000
2 Лоѓ 774.000
3 Краков 758.000
4 Вроцлав 634.000
5 Познањ 571.000
6 Гдањск 460.000
7 Шчеќин 414.000
8 Бидгошч 369.000
9 Љублин 356.000
10 Катовице 315.000
11 Бјалисток 292.000
12 Гдиња 253.000
13 Ченстохова 249.000
14 Сосновјец 230.000
15 Радом 227.000
16 Торуњ 208.000
17 Кјељце 205.000
18 Гливице 200.000
19 Забже 192.500
20 Битом 189.500
21 Бјелско-Бјала 175.000
22 Ољштин 173.000
23 Жешов 170.000
24 Руда Сласка 148.000
25 Рибњик 141.000
26 Тихи 131.000
27 Даброва Горњича 130.000
28 Ополе 129.000
29 Елблонг 128.000
30 Плоцк 128.000
31 Валбжих 128.000
32 Гожов Вјелкополски 126.000
33 Влоцлавек 120.000
34 Зјелона Гора 118.000
35 Тарнов 118.000
36 Хожов 114.000
37 Калиш 110.000
38 Кошалин 106.000
39 Легница 105.000

Агломерации со преку милион жители:

   број на жители (2005)
1 Катовице 3.487.000
2 Варшава 2.679.000
3 Лоѓ 1.100.000
4 Тројмјасто 1.028.000
5 Краков 1.024.000
Распоред на градовите во Полска

На следниот список се наоѓаат градовите во Полска наредени по азбучен ред. Во заградите се наоѓаат оригиналните називи и кодови на полските војводства според ISO 3166-2:PL кодот (со употреба на полските букви).

Според податоците од Главниот статистички уред (пол. Główny Urząd Statystyczny) од 1 јануари 2011. година во Полска има 908 градови.


А | Б | В | Г | Д | Ѓ | Е | Ж | З | Ѕ | И | Ј | К | Л | Љ | М | Н | Њ | О | П | Р | С | Т | Ќ | У | Ф | Х | Ц | Ч | Џ | Ш


Кратенки на називите на војводствата:

А[уреди | уреди извор]

Б[уреди | уреди извор]

В[уреди | уреди извор]

Г[уреди | уреди извор]

Д[уреди | уреди извор]

Ѓ[уреди | уреди извор]

Е[уреди | уреди извор]

Ж[уреди | уреди извор]

З[уреди | уреди извор]

И[уреди | уреди извор]

Ј[уреди | уреди извор]

К[уреди | уреди извор]

Л[уреди | уреди извор]

М[уреди | уреди извор]

Н[уреди | уреди извор]

Њ[уреди | уреди извор]

О[уреди | уреди извор]

П[уреди | уреди извор]

Р[уреди | уреди извор]

С[уреди | уреди извор]

Т[уреди | уреди извор]

Ќ[уреди | уреди извор]

У[уреди | уреди извор]

Ф[уреди | уреди извор]

Х[уреди | уреди извор]

Ц[уреди | уреди извор]

Ч[уреди | уреди извор]

Ш[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]