Вјеличка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вјеличка
Грос Залце
Град
Wieliczka Rynek 04.16 077.JPG
Знаме на ВјеличкаГрб на Вјеличка
Држава Полска
ВојводствоМалополско
ОкругВјелички
ОпштинаВјеличка
Основан1123-1127
Градски права1290
Управа
 • ГрадоначалникАртур Козол
Површина
 • Вкупна13,41 км2 (518 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно20.075
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број32-020
Повик. бр.+48 12
Регистарски ознакиKWI
Мреж. местоhttp://www.wieliczka.gmina.pl

Вјеличка (полски: Wieliczka; германски: Groß Salze) — град во јужниот дел на Полска, во метрополитенската област на Краков и сместен (од 1999 г.) во Малополското Војводство; претходно бил дел од Краковското Војводство (1975–1998). Градот бил основан во 1290 година од војводата Пшемисл II. Денес, најмногу е познат по рудникот за сол, кој бил прогласен за светско културно наследство на УНЕСКО во 1978 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 49°59′N 20°04′E / 49.983° СГШ; 20.067° ИГД / 49.983; 20.067