Список на градови во Обединетото Кралство

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на градови во Обединетото Кралство (во 2010 г.) Во графата насловена како „(Епархиска) катедрала“ се прикажани епархиските катедрали кои биле критериум за доделување на статусот на град (city) сè до 1888 г. Оттогаш па натаму присуството на катедрала повеќе не играло улога во определувањето на градскиот статус и затоа местата што станале градови по 1888 г. се означени со „—“ во тоа поле. Од 1888 г. наваму катедрали изградиле Бирмингем, Брадфорд, Дарби, Лестер, Њупорт, Портсмут и Шефилд, а во 1922 г. кон Кадриф било припоено подрачјето кајшто се наоѓала Ландафска катедрала и со тоа станала дел од градот. Во Ирска присуството на катедрала никогаш не претставувало достатен критериум за доделување на статус на град (освен во случајот на Арма).

Официјално, во Обединетото Кралство постојат 66 градови.

Англија[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала (пред 1888 г.) Градски совет
Бат од памтивек Батска опатија Повелбени доверители
Бирмингем 1889 Локално-самоуправна област
Брајтон и Хоув 2000 Локално-самоуправна област
Брадфорд 1897 Локално-самоуправна област
Бристол 1542 Бристолска катедрала Локално-самоуправна област
Вејкфилд 1888 Вејкфилдска катедрала (1888) Локално-самоуправна област
Велс 1205 Велшка катедрала Месна околија
Вестминстер 1540 Вестминстерска опатија Локално-самоуправна област
Винчестер од памтивек Винчестерска катедрала Локално-самоуправна област
Вулверхемптон 2000
Вустер од памтивек Вустерска катедрала Локално-самоуправна област
Глостер 1541 Глостерска катедрала Локално-самоуправна област
Дарби 1977 Локално-самоуправна област
Дарем од памтивек Даремска катедрала Повелбени доверители
Ексетер од памтивек Ексетерска катедрала Локално-самоуправна област
Или од памтивек Илиска катедрала Месна околија
Јорк од памтивек Јоршка катедрала („минстер“) Локално-самоуправна област
Кантербери од памтивек Кантербериска катедрала („Крајстчерч“) Локално-самоуправна област
Карлајл од памтивек Карлајлска катедрала Локално-самоуправна област
Кембриџ 1951 Локално-самоуправна област
Кингстон на Хал 1897 Локално-самоуправна област
Ковентри 1345 Ковентриска катедрала Локално-самоуправна област
Ланкастер 1937 Локално-самоуправна област
Лестер 1919 Локално-самоуправна област
Ливерпул 1880 Ливерпулска катедрала (1880) Локално-самоуправна област
Лидс 1893 Локално-самоуправна област
Линколн од памтивек Линколнска катедрала Локално-самоуправна област
Личфилд од памтивек Личфилдска катедрала Месна околија
Лондон од памтивек Катедрала Св. Павле Локално-самоуправна област
Манчестер 1853 Манчестерска катедрала (1847) Локално-самоуправна област
Нориџ од памтивек Норичка катедрала Локално-самоуправна област
Нотингем 1897 Локално-самоуправна област
Њукасл 1882 Њукаслска катедрала (1882) Локално-самоуправна област
Оксфорд 1542 Оксфордска катедрала „Крајст Черч“ Локално-самоуправна област
Питерборо 1541 Питерборска катедрала Локално-самоуправна област
Плимут 1928 Локално-самоуправна област
Портсмут 1926 Локално-самоуправна област
Престон 2002 Локално-самоуправна област
Рипон 1836 Рипонска катедрала (1836) Месна околија
Локално-самоуправна област
Сандерленд 1992 Локално-самоуправна област
Саутхемптон 1964
Cент Олбанс 1877 Катедрала Св. Албан (1876) Локално-самоуправна област
Солсбери

(формален назив: Њу Сарам до 2009 г.)

од памтивек Солсбериска катедрала Месна околија
Солфорд 1926 Локално-самоуправна област
Стоук на Трент 1925 Локално-самоуправна област
Труро 1877 Трурска катедрала (1877) Месна околија
Локално-самоуправна област
Херефорд од памтивек Херефордска катедрала Месна околија
Честер 1541 Честерска катедрала Повелбени доверители
Чичестер од памтивек Чичестерска катедрала Месна околија
Шефилд 1893 Локално-самоуправна област

Велс[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала Градски совет
Бангор од памтивек Бангорска катедрала Заедница
Кардиф 1905 Локално-самоуправна област
Њупорт 2002 Локално-самоуправна област
Свонзи 1969 Локално-самоуправна област
Сент Дејвидс 1994 Заедница

Северна Ирска[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала (пред 1888 г.) Градски совет
Арма 1994 Локално-самоуправна област
Белфаст 1888 Локално-самоуправна област
Дери

(познат и како Лондондери)

1604 Локално-самоуправна област
Лисберн 2002 Локално-самоуправна област
Њури 2002 нема

Шкотска[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала (пред 1888 г.) Градски совет
Абердин 1179 (кралски бург;
градскиот статус потврден во 1891 г.)
Локално-самоуправна област
Глазгов 1492 (кралски бург;
формално никогаш не бил
бил прогласен за град)
Катедрала Св. Мунго Локално-самоуправна област
Данди 1191 (кралски бург;
градски статус во 1889 г.)
Локално-самоуправна област
Единбург 1329 (кралски бург;
формално никогаш не бил
бил прогласен за град)
Катедрала Св. Егидиј Локално-самоуправна област
Инвернес 2000 нема
Стерлинг 2002 нема

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]