Шчавница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шчавница
Устието на Шчавница кај Мура
Местоположба
ДржаваСловенија
Физички особености
УстиеМура
 • место
Разкрижје
 • координати
46°31′25″ N; 16°18′13″ E / 46.5237° СГШ; 16.3035° ИГД / 46.5237; 16.3035Координати: 46°31′25″ N; 16°18′13″ E / 46.5237° СГШ; 16.3035° ИГД / 46.5237; 16.3035
Должина56 kм (35 ми) [1]
Големина на сливот288 km2 (111 ми) [1]
Особености на сливот
ТечениеМура→ ДраваДунавЦрно Море

Шчавница (германски: Штајнц/Stainz) ― река долга 56 км во Штаерска, Словенија.[1] Извира во близина на Згорња Велка и тече по Словенечките Гори кон југоисток. Го минува замокот Негова и Свети Јуриј на Шчавница, поминува низ Гајчевското Езеро и паланката Љутомер, и конечно се влева во Мура од десно во Разкрижје.

Шчавница е една од најзагадените реки во Словенија. 

Просечното месечно празнење на Шчавница кај Пристава (1971–2000).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Реки подолги од 25 км и нивните сливови, Завод за статистика на Словенија

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Шчавница на Ризницата ?
  • Состојбата на Шчавница Архивирано на 4 март 2016 г. - графикони, во следниот редослед, ниво на вода, податоци на тек и температура во последните 30 дена (земени кај Пристава од Словенечката агенција за животна средина)