Разкрижје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разкрижје
Razkrižje
Грб на Разкрижје
Разкрижје is located in Slovenia
Разкрижје
Разкрижје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′12.4″N 16°16′30.3″E / 46.520111° СГШ; 16.275083° ИГД / 46.520111; 16.275083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРазкрижје
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180199999180,2 м
Население (2020)
 • Вкупно279
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9246

Разкрижје (словенечки: Razkrižje) — населба во Општина Разкрижје во источна Словенија. Населбата е центар на општината Разкрижје. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.