Општина Разкрижје

Координати: 46°31′N 16°17′E / 46.517° СГШ; 16.283° ИГД / 46.517; 16.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Разкрижје
Občina Razkrižje
општина
Грб на Општина Разкрижје
Местоположба на Општина Разкрижје во Словенија
Местоположба на Општина Разкрижје во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРазкрижје
Управа
 • ГрадоначалникСтанко Иванушич
Површина
 • Вкупна9,8 км2 (3,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.277
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Разкрижје (словенечки: Občina Razkrižje) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Разкрижје. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Разкрижје, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Razkrižje | Spletna stran občine Razkrižje“ (словенечки). Посетено на 2022-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]