Прејди на содржината

Општина Костањевица на Крка

Координати: 45°51′N 15°25′E / 45.850° СГШ; 15.417° ИГД / 45.850; 15.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Костањевица на Крка
Občina Kostanjevica na Krki
општина
Грб на Општина Костањевица на Крка
Местоположба на Општина Костањевица на Крка во Словенија
Местоположба на Општина Костањевица на Крка во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКостањевица на Крка
Управа
 • ГрадоначалникЛадко Петретиќ
Површина
 • Вкупна58,3 км2 (22,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно2.432
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Костањевица на Крка (словенечки: Občina Kostanjevica na Krki) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Костањевица на Крка. Денес е дел од Посавскиот статистички регион. Општината се наоѓа на северното подножје на Жумберачките Планини и се протега до границата со Хрватска.

Населени места

[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Костањевица на Крка, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]