Општина Илирска Бистрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Илирска Бистрица
Občina Ilirska Bistrica
општина
Грб на Општина Илирска Бистрица
Местоположба на Општина Илирска Бистрица во Словенија
Местоположба на Општина Илирска Бистрица во Словенија
Земја Словенија
СедиштеИлирска Бистрица
Управа
 • ГрадоначалникЕмил Ројц
Површина
 • Вкупна480 км2 (190 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно13.297
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Илирска Бистрица (словенечки: Občina Ilirska Bistrica) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е градот Илирска Бистрица. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Денес е дел од Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Илирска Бистрица, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Ilirska Bistrica“. www.ilirska-bistrica.si. Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]