Снежник (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Снежник
Snežnik
Поглед на Снежник
Снежник is located in Slovenia
Снежник
Снежник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′21″N 14°26′48.5″E / 45.58917° СГШ; 14.446806° ИГД / 45.58917; 14.446806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна95,02 км2 (36,69 ми2)
Надм. вис.&100000000000005035000001.745,5 - 1.242 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина0,20/км2 (0,52/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Снежник (словенечки: Snežnik) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.