Јасен (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасен
Jasen
Јасен is located in Slovenia
Јасен
Јасен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′27.4″N 14°15′38.8″E / 45.557611° СГШ; 14.260778° ИГД / 45.557611; 14.260778
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,26 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000412500000412,5 м
Население (2020)
 • Вкупно276
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Јасен (словенечки: Jasen) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.