Шембије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шембије
Šembije
Поглед на Шембије
Шембије is located in Slovenia
Шембије
Шембије
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′11.4″N 14°14′14″E / 45.603167° СГШ; 14.23722° ИГД / 45.603167; 14.23722
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна10,85 км2 (4,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000592500000592,5 м
Население (2020)
 • Вкупно245
 • Густина23/км2 (58/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6253

Шембије (словенечки: Šembije) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.