Новокрачине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Новокрачине
Novokračine
Новокрачине is located in Slovenia
Новокрачине
Новокрачине
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°29′33.6″N 14°18′30.9″E / 45.492667° СГШ; 14.308583° ИГД / 45.492667; 14.308583
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,64 км2 (1,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000489699999489,7 м
Население (2020)
 • Вкупно189
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6254

Новокрачине (словенечки: Novokračine) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.