Рачице (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачице
Račice
Рачице is located in Slovenia
Рачице
Рачице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′48.1″N 14°9′41.4″E / 45.513361° СГШ; 14.161500° ИГД / 45.513361; 14.161500
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна11,94 км2 (4,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000586399999586,4 м
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6244

Рачице (словенечки: Račice) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.