Прејди на содржината

Подграје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подграје
Podgraje
Подграје is located in Slovenia
Подграје
Подграје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′29.4″N 14°20′42.2″E / 45.524833° СГШ; 14.345056° ИГД / 45.524833; 14.345056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна7,66 км2 (2,96 ми2)
Надм. вис.&10000000000000463000000463 м
Население (2020)
 • Вкупно240
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Подграје (словенечки: Podgraje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.