Киловче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киловче
Kilovče
Киловче is located in Slovenia
Киловче
Киловче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′12″N 14°11′11.8″E / 45.62000° СГШ; 14.186611° ИГД / 45.62000; 14.186611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,58 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000538899999538,9 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6255

Киловче (словенечки: Kilovče) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.