Јанежево Брдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јанежево Брдо
Janeževo Brdo
Јанежево Брдо is located in Slovenia
Јанежево Брдо
Јанежево Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′34.9″N 14°9′10.4″E / 45.609694° СГШ; 14.152889° ИГД / 45.609694; 14.152889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,48 км2 (0,96 ми2)
Надм. вис.&10000000000000585600000585,6 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6255

Јанежево Брдо (словенечки: Janeževo Brdo) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.