Подград (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подград
Podgrad
Skyline of Подград
Подград is located in Slovenia
Подград
Подград
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′20.2″N 14°8′34.3″E / 45.522278° СГШ; 14.142861° ИГД / 45.522278; 14.142861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна12,6 км2 (4,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000548299999548,3 м
Население (2020)
 • Вкупно590
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6244

Подград (словенечки: Podgrad) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.