Заречје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заречје
Zarečje
Заречје is located in Slovenia
Заречје
Заречје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′25.8″N 14°12′34″E / 45.573833° СГШ; 14.20944° ИГД / 45.573833; 14.20944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,91 км2 (1,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000434800000434,8 м
Население (2020)
 • Вкупно135
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Заречје (словенечки: Zarečje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.