Хрушица (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрушица
Hrušica
Поглед на Хрушица
Хрушица is located in Slovenia
Хрушица
Хрушица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′25.2″N 14°7′16.6″E / 45.540333° СГШ; 14.121278° ИГД / 45.540333; 14.121278
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна11,99 км2 (4,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579600000579,6 м
Население (2020)
 • Вкупно286
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6244

Хрушица (словенечки: Hrušica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.