Забиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забиче
Zabiče
Забиче is located in Slovenia
Забиче
Забиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′56.8″N 14°20′42.3″E / 45.515778° СГШ; 14.345083° ИГД / 45.515778; 14.345083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна18,07 км2 (6,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000443600000443,6 м
Население (2020)
 • Вкупно290
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Забиче (словенечки: Zabiče) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.