Бач (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бач
Bač
Бач is located in Slovenia
Бач
Бач
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′53.4″N 14°15′45″E / 45.631500° СГШ; 14.26250° ИГД / 45.631500; 14.26250
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна26,61 км2 (10,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579700000579,7 м
Население (2020)
 • Вкупно449
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6253

Бач (словенечки: Bač) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.