Прејди на содржината

Мерече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерече
Mereče
Мерече is located in Slovenia
Мерече
Мерече
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′14.7″N 14°12′45.8″E / 45.604083° СГШ; 14.212722° ИГД / 45.604083; 14.212722
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,35 км2 (0,91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000456399999456,4 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина23/км2 (61/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Мерече (словенечки: Mereče) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.