Јелшане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелшане
Jelšane
Јелшане is located in Slovenia
Јелшане
Јелшане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′1.6″N 14°16′16.9″E / 45.500444° СГШ; 14.271361° ИГД / 45.500444; 14.271361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна6,34 км2 (2,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498500000498,5 м
Население (2020)
 • Вкупно322
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6254

Јелшане (словенечки: Jelšane) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.