Прегарје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прегарје
Pregarje
Поглед на Прегарје
Прегарје is located in Slovenia
Прегарје
Прегарје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′43″N 14°8′14.5″E / 45.57861° СГШ; 14.137361° ИГД / 45.57861; 14.137361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна7,87 км2 (3,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000707799999707,8 м
Население (2020)
 • Вкупно187
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Прегарје (словенечки: Pregarje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.